NAKTS ĒŠANAS SINDROMS
Rakstu sagatavoja RSU studente Ieva Kajaka
Nakts ēšanas sindroms ir ēšanas traucējumu veids, kam raksturīga hiperfāgija jeb pārmērīga ēšana naktīs. Nakts ēšanas sindromam ir raksturīgi:
1. Spēcīga vēlme ēst starp vakariņām un miegu
2. Apetītes trūkums no rītiem
3. Pēkšņs bezmiegs vai hroniska bezmiega pasliktināšanās
4. Nomākts garastāvoklis
5. Garastāvokļa pasliktināšanās vakaros
6. Pārliecība, ka bez ēšanas nav iespējams aizmigt vai atgriezties miegā, ja notiek pamošanās naktī.
Lai arī Latvijā nakts ēšanas sindromam nav sava diagnozes koda, un tas netiek izdalīts kā atsevišķs ēšanas traucējumu veids, tam ir konkrēti diagnostiskie kritēriji:
1. Uztura uzņemšana naktī, kas pārsniedz 25% no dienā uzņemtā kaloriju daudzuma vienā reizē. Piemēram, ja dienas laikā tiek uzņemtas 2000 kalorijas, nakts pārēšanās epizodes laikā tiek uzņemtas ~500 kalorijas vai vairāk.
2. Nedēļas laikā ir ne mazāk kā divas pamošanās reizes naktī, lai ēstu.
Tātad, esmu sapratis, ka man ir šī problēma. Ko man darīt?
Nakts ēšanas traucējumus var ārstēt. Vislabākos rezultātus var panākt, kombinējot psihoterapiju, gaismas terapiju, progresīvo muskuļu relaksāciju pirms miega un izmaiņas dzīvesveidā. Galvenās izmaiņas dzīvesveidā būs saistītas ar miega higiēnu. Došanās gulēt un celšanās katru dienu vienā un tajā pašā laikā, istabas uzturēšana patīkamā temperatūrā būs labākie palīgi. Nozīmīgu lomu spēlēs izvairīšanās no kofeīnu saturošiem dzērieniem un telefona vai datora lietošanas stundu pirms miega.
Dažkārt ir nepieciešami medikamenti. Pētījumu dati liecina, ka augstākā efektivitāte ir selektīvajiem serotonīna atpakaļsaistes inhibitoriem jeb antidepresantiem.
Nakts ēšanas sindroms var novest pie dažādām veselības problēmām, piemēram, aptaukošanās, paaugstināta asinsspiediena un otrā tipa cukura diabētu, kā arī var ievērojami samazināt miega un dzīves kvalitāti. Ir svarīgi meklēt palīdzību pie psihologa, psihoterapeita vai cita psihiskās veselības speciālista, jo nakts ēšanas sindroms ir menedžējams un ārstējams. Atcerieties- ja Jūs ciešat no pārēšanās epizodēm nakts laikā, jūs neesat viens, un izveseļošanās ir iespējama.
Izmantotā literatūra:
Salman EJ, Kabir R. Night Eating Syndrome., 2022 Treasure Island (FL): StatPearls Publishing. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK585047/